På Depotet, Vandrerhjemmet i Skelby, udstiller for tiden kunstnere fra VOSKD ALYTUS “Goboja” fra Litauen, som er et galleri i Alytus.
Udstillingen har været vist på årets udgave af kunstmessen Handi-Art 2020 i Næstved, som Næstved Kulturforening står for. Vi spurgte om de ville udstille et par steder her i området. Det ville de gerne, selv om kunstnerne desværre ikke selv havde mulighed for at komme til Danmark ved denne anledning.
På udstillingen kan ses forskellige stilarter. Tegninger, blomster, akrylmaling på papir og blomster malet på silke. Af kunstnerne Justas čepulus, Enkas Vaicickas og Lulas Senūta.
Det er utroligt dejligt at vi har fået lov at låne billederne her på Depotet, også fordi mange nationaliteter boer her.



FERNISERING:

